Theatre on Pechersk
15
'06
Tuesday
16
'06
Wednesday
17
'06
Thursday
18
'06
Friday
22
'06
Tuesday
23
'06
Wednesday
24
'06
Thursday
30
'06
Wednesday

Repertoire 2021

Theatre plays performances, based on works of classical playwrights and plays by contemporary foreign authors as well. Some performances are staged as actor's collective work.
The basis of the theater was the graduating course of Kiev State University of Theater, Film and Television under the direction of professor N.N. Rushkovskiy.
Performances that have already become our history, many of them are symbols of our theater!
Theatre on Pechersk was created in 2000. The basis of the theatre was a group of graduates from Kiev National University of Theatre, Film and Television (the head of the course - professor Nikolay Rushkovsky). During student years this group has created performances that had become the basis of the theater repertoire. Artistic director of the theatre - Alexander Kryzhanovsky.
01-10-2018
30.09. Дякую за ту кількість подихів та переживань, яку ми прожили разом з акторами!!! як у кіно! Тільки ДВІ людини на сцені, але Сила сцен, слів, інтонацій, почутів та емоцій - як тайфун між нами пролітав. ВСЕ ЖИЛО та дихало ТИМИ подіями, станом героїв, начебто про тебе... про нас... всіх. Виразно та серйозно, по-дорослому. І дуже реалістично! Талантливо зіграно. Сподобався відеоряд, ефекти, одяг. Хочу подякувати і режисерові Дмитру Захоженко за смак і п'єсу, і Олександру та Юлії - за енергетику та пережиті хвилини . ДО мурах по шкірі. До сих пір. Пройшла доба... хочу ще!!
Олександра